Blog

Koltuk Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

trend oturma grubu, inegöl oturma grubu, 2023 oturma grubu, salon takımı modeli, sade oturma grubu, koltuk takımı, inegöl koltuk takımı

Sizler için söz konusu koltuk takımı ve kanepeyse Odasen Mobilya koltuk takımları sizlere, evinize ve iş yerinize değer katacak özelliklere sahiptir. Özellikle koltuk takımı seçerken dikkat edilmesi gerekenler üzerinde duran Odasen Mobilya sizlerin ihtiyaçlarına çözüm olanakları sunmaktadır.
Televizyon izlemek için kullandığınız oturma odası takımı aynı zamanda kitap okuyacağınız, sevdiklerinizle hoş sohbetler edeceğiniz, hatta kısa kestirmeler yapacağınız bizler için önemli mobilya parçalarıdır. Zira hayatımızın büyük bir bölümünü bu mobilyalarda geçiriyoruz. Bu sebeple koltuk takımı alırken nelere dikkat etmeliyiz? Koltuk takımı ile kanepelerin kalitesini nasıl anlayacağız önemli hususların başında gelmektedir.
Odasen Mobilya uzman tasarımcıları ile usta ellerinde şekillenen koltuk takımlarından bahsetmek mümkündür. Bu anlamda dayanıklı malzemelerin bir araya geldiği kanepeler ile uzun vadelerde kullanım olanağına sahip olunmaktadır.

Koltuk, Kanepe Alımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Koltuk takımının berjer ve kanepesini ilk test ettiğinizde ne kadar rahat hissettiğiniz önemlidir. Ancak test için yeterli değildir. Koltuk takımı süngeri, kumaşı ve iskeleti ile uzun yıllar kullanmanıza olanak verecek özelliklere sahip olması gerekir. Bunun için kanepenin yapısı özellikle önemlidir. Bu yüzden daha yakından bakın ve altında görünmeyen malzemelerini kontrol edin. Koltuk takımı alımında dikkat etmeniz gereken hususlar başlıca şunlardır.

 • İskelet yapısı
 • Koltukların döşemesi
 • Kumaşı ile kalitesi
 • Garanti koşulları ve süresi
 • Bütçe

İskelet Yapısı

Bir kanepenin hayatın tüm stresi ve maruz kaldığı fiziksel müdahalelere dayanıp dayanamayacağına esasen iskeleti karar verir. İdeal olarak iskeletler, meşe, kestane veya kayın gibi masif ahşaptan yapılır. Öte yandan, suntadan yapılmış bir yapı önemli ölçüde daha az sağlamdır. Bu sebeple çok daha çabuk kırılır. Hatta strafor veya kartondan yapılmış koltuk iskeletleri en kötü performansı göstermektedir.
Koltuk takımlarının iskeleti döşeme altında gizli kalır ve görünmezler. Bu aşamada satın aldığınız satıcıya güvenmeniz gerekir. Koltuğu kaldırmak dahi test için önemlidir. Zira masif ahşap suntadan çok daha ağırdır. Bu anlamda neden yapıldığına az çok karar verme yetiniz olmalıdır.

Koltukların Döşemesi

Döşeme genellikle birkaç katmandan oluşmaktadır. Alt katmanı çelik yaylar veya lastik kayışlarla birkaç köpük katmanı takip eder. Ancak saf soğuk köpüklü döşeme de artık yaygındır. Bu sebeple artık yaylı döşemeyle karşılaştırmaktan çekinmek zorunda değil.
İç Yay: Yan yana dizilmiş sarmal yaylardan oluşur. Bu tip süspansiyon özellikle noktasal elastiktir ve çok dayanıklıdır. Yay göbeğinin kalitesini değerlendirmek için, yayların bobinlerine dikkat etmelisiniz.
Lastik kayışlar: Bazı kanepeler, örneğin özellikle yumuşak oturma konforu istiyorsanız, yay olarak elastik kayışlar kullanır. Bununla birlikte, kayışların dezavantajı, hızlı bir şekilde deforme olmaları ve yıpranmalarıdır.

Saf soğuk köpük: Saf köpükten yapılmış döşemeler de mümkündür. Ancak bunlar artık çok iyi kalitededir. Yüksek kaliteli soğuk köpük veya poliüretan köpük içeren bir kanepe aynı zamanda yüksek nokta esnekliği sunar. Hatta rahat, ergonomik oturma alanı sağlar.
Yaylı ahşap çıtalar: Bunlar çıtalı bir çerçeve oluşturan esnek ahşap çıtalardır. Esas olarak entegre yatak işlevine sahip daha uzun alanlar için kullanılırlar.

Kumaşı

Kanepe kılıfının kalitesini değerlendirmek önemlidir. Pamuktan mikrofibere, deriden suni deriye kadar farklı kumaş çeşitleri de vardır. Deri veya pamuk gibi doğal kumaşlar özellikle nefes alabilirken, mikrofiberin bakımı çok kolaydır. Suni deri ile en az 1 mm kalınlık sağlamalısınız aksi halde çok çabuk yıpranır.

Garanti Koşulları ve Süresi

Koltuk takımı alırken aldığınız yerin size ne kadar garanti verdiği önemlidir. Bu sayede muhtemel kullanacağınız kanepelerin kullanım ömrünü de dikkate almış olursunuz. Üstelik garanti süresi içerisinde mobilyalarda bir bozulma olması halinde tadilatı yapılabilir. Hatta değişimler söz konusu olacaktır. Bu sebeple koltuk takımlarının alımlarında garanti süresi, koşulları ve diğer hususlarda ayrıntılar da önem kazanır.

Bütçe

Koltuk Takımı alımında bir diğer önemli husus ise bütçe olacaktır. Almış olduğunuz ürünün kalitesine bağlı olarak ödeyeceğiniz ücretler de değişiklik gösterir. Böylelikle en uygun fiyat koşullarında en kaliteli ürün almayı istemek en doğal hakkınız olur. Bu aşamada ihtiyacınız olan husus ise kampanyalar olmaktadır. Yapılan kampanyalar ile daha iyi ürünleri, uzun vadelerde alabilme olanaklarına sahip olurken yapılan indirimler sayesinde çok daha avantajlı duruma gelinmektedir.

3 thoughts on “Koltuk Takımı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. binance sign up dedi ki:

  Thanks for shening. I read many of your blog posts, cool, your blog is very good.

 2. 註冊binance dedi ki:

  Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

 3. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir