Blog

Ev Dekorasyonumu Nasıl Yapmalıyım?

trend oturma grubu, inegöl oturma grubu, 2023 oturma grubu, salon takımı modeli, sade oturma grubu, koltuk takımı, inegöl koltuk takımı

Yaşam alanlarınızın dekorasyonu için uğraşmadan bu işin uzmanlarından yardım alabilir, evinizi baştan sona dekore edebilirsiniz. Ancak size uygun ve hitap eden aynı zamanda mutluluk veren yaşam alanları için ev dekorasyonumu nasıl yapmalıyım sorusuna yanıt arıyorsanız her aşamada kendi emeğinizin olması önemlidir.

Evini yenilemek isteyen kişiler dekorasyon öncesi ilk olarak mobilya mağazalarını ziyaret eder. Aslında bu çok yanlış bir durumdur. Öncelikli olarak bakmanız gereken yaşam alanınızdır. Kişiler özellikle hiç eşya yokken boş ev korkusu ile mobilya mağazalarına gider. Ancak burada önemli olan husus ölçüler olmaktadır. Mobilyaları aldıktan sonra ölçü alınması yersiz olur ve evinizde çok gereksiz yerler kaplar. Küçük gösterir. Kullanışsız bir ortam ortaya çıkarır. Bu sebeple öncelikli olarak odalar, yaşam alanları, mobilyaları yerleştireceğiniz yerlerin ölçüleri alındıktan sonra mobilya mağazasına gidilmesi gerekir.

Dekorun en önemli malzemesi mobilyalardır. Mobilya tercihinizde modern çizgiler, konfor, kalite ve sağlamlık ile uzun yıllar kullanımlar gerekir. Zira mobilya sürekli alım yapılan, değiştirilebilen ürünler değildir. Bu anlamda Odasen Mobilya tercihleri ile uzun yıllar modern çizgilere sahip olmanın yoludur.

Ev Dekorasyonunda Nelere Dikkat Edilmeli?

Evinizi baştan yaratmanın yolu ev dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken başlıca hususlar sizlere kolaylık sağlayacaktır. Bunlar;

 • Odalara uygun ölçülerde mobilyalar
 • Şık aydınlatma aksesuarları ve unsurları
 • Pratik Kullanım ile kullanışlı alanlar
 • Amaçlara yönelik mobilya ve renkler
 • Dekoratif fikirleri
 • Duvar renkleri ve mobilyalara uyumu
 • Bütçe
 • Fonksiyonel bir tasarım işlevsel çok amaçlı kullanımlar.

Odalarınızın Ölçüsünü Bilin

Mobilyalarınızı yaşam alanlarınıza oturtmak çok önemli hususlardan biridir. Böylelikle mobilya ölçeği oda ölçeği ile uyumlu olması gerekir. Derin bir rahat kanepe, küçük bir odayı kolayca kötü gösterebilir. Şık sandalyeler, geniş bir çatı katında kaybolabilir. Tasarıma başlamadan önce, dekore etmeyi düşündüğünüz her odanın uzunluğunu ve genişliğini, tavan yüksekliğini ve merdivenler, sütunlar, radyatörler ve diğer engeller gibi araya girebilecek unsurları ölçün. Öncelikli olarak yaşam yerlerinizi tanımalısınız. Pencere kaplamalarına hazırlanmak için pencere açıklıklarını, her birinin altındaki, üstündeki ve yanlarındaki duvar alanıyla birlikte ölçmek de iyi bir fikir olacaktır.

Çoğu insanın yaptığı ilk hata, yanlış boyuttaki şeyleri satın almalarıdır. Odalara sığmayan kanepeler, kapı aralıklarına sığmayan kanepeler, çok küçük masalar, çok büyük çalışma masaları, komodinler. Küçük yerlerde büyük mobilyalar yaşam alanlarını kısıtladığı gibi aynı zamanda işlevsellikten uzak olmaktadır.

Odanızın ölçülerini aldıktan sonra, tüm evi kuş bakışı görmenizi sağlayan bir kat planı ile bunları kullanmanın zamanı gelir. Bir seçenek, kağıt, kalem ve cetvelle eski moda bir kat planı çizilebilir. Hatta işin en zevkli tarafı bu almaktadır. Günümüz modern teknolojisi ile uygulamalar eşliğinde yapılabiliyor olmasına rağmen klasik olarak halen plan çizen kişiler vardır.  Ancak çoğu profesyonel tasarımcı, AutoCAD gibi çizim yazılımları kullanır.

Alanın taslağını aldıktan sonra, her bir parçanın kapladığı alanın çizimin boyutuna uyacak şekilde ölçeklendiğinden emin olarak mobilyaların yerleşimini denemeye başlayın.

Evinizde Nasıl Yaşamak İstiyorsunuz?

Yanıt bulmanız gereken en önemli soru evinizde nasıl yaşamak istiyorsunuz olmaktadır. Bu zor kısımdır ve doğru ya da yanlış cevap yoktur. Odalar geleneksel veya modern, resmi veya rahat ve görsel olarak sıcak veya soğuk olabilir. Örneğin, düzenli olarak büyük yemekli davetlere ev sahipliği yapan birinin evinin dekorasyonu, her akşam lokantada yemek yiyen birinin evinden farklı olmalıdır.

Kişisel Tarzlarınızı Ön Plana Çıkarın.

Kişisel tarzınızı keskinleştirmek için tasarım kitaplarına ve dergilerine bakabilirsiniz. Hatta Odasen Mobilya ile uzman tasarımcılarımızdan fikirler alabilirsiniz. Hatta internet ile kendinize bir harita çizebilir ona göre hareket edebilirsiniz. Kişisel olarak tarzlarınız ve stiliniz dekorasyon için önemli olanlardan biridir. Bu aşamada tarzınızı ön plana çıkarmanız gerekir. Böylelikle beğendiğiniz görüntülere sahip olduğunuzda ayrıntıları inceleyin.

Bir Bütçe Geliştirin

Dekorasyonda bütçe belirlemek önemlidir. Dekorasyonun tamamına bütçenin yetmesi ve dengelenmesi gerekir. Bu aşamada beklenmedik olarak bir sandalyeye tüm paranızı harcarsanız dekorasyonunuzu tamamlayamazsınız. Böylelikle paranızı nasıl harcayacağınıza dair stratejik adımlar atmanız gerekir. Yani aradığınız eşi olmayan bir ürün bulduğunuzda istisna olarak alım olabilir. Ancak genel dekorasyonu uygun harcamalar yapılması gerekir.

3 thoughts on “Ev Dekorasyonumu Nasıl Yapmalıyım?

 1. Код binance dedi ki:

  Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

 2. sint minus explicabo facere optio cupiditate numquam dignissimos aut maiores vel voluptatem aperiam deleniti sequi. odio ut autem aliquid fuga nobis voluptas autem sed enim tempore corrupti placeat ut excepturi aut. ut officiis optio et suscipit dolore sed architecto voluptas cumque nihil ut laudantium est. consectetur modi dicta incidunt omnis amet at sed odit hic aut ea delectus et molestiae.

 3. tempore et saepe qui nulla amet eos dolorum tenetur praesentium asperiores accusamus velit. doloremque cupiditate et enim unde aut ullam quae harum perspiciatis autem minus.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir