Blog

Genç Odası

Zoe Genç Odası

Genç odası, genellikle yatak, dolap ve çalışma masasından oluşan; diğer dekoratif ürünlerin kullanılmasıyla da daha işlevsel hale gelen bir alandır. Gençlerin zamanının büyük bir kısmını geçirdiği bu alanda modernlik ve rahatlık son derece önemli olacaktır. Bu nedenle genç odası seçerken bazı kriterlere çok dikkat edilmesi gerekir. Peki genç odası alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Genç odası nasıl olmalı ve nasıl dekore edilmelidir? Odasen Mobilya bu çerçevede ihtiyacınız olan tüm sorula yanıt veren bir kataloga sahiptir.

Genç odası alırken öncelikle özgür ve kişisel bir alan yaratmanız gerektiğini unutmamak şarttır. Bu nedenle dekorasyon yaparken odanın büyüklüğünden tutun da hangi mobilyaların kullanılması gerektiğine kadar her bir aşamada dikkatli davranmanız gerekecektir. Aynı zamanda satın alınan mobilyaların kullanışlı ve işlevsel olması önemli bir konudur. Bu nedenle gençlerin en çok minimal ve oldukça da modern mobilyalardan hoşlandıklarını bilmenizi isteriz. Genç odası mobilyası satın alacakların dikkat etmesi gerekenler ise şunlardır;

Gençlerin Zevkine Hitap Etmeli

Genellikle genç odası hazırlanırken yapılan en büyük yanlış gençlerin fikirlerinin göz ardı edilmesidir. Bilindiği gibi bu tür odalar 14 yaş ve üzeri için özel olarak üretilir. Uzun yıllar boyunca kullanılacak olan genç odası takımlarında özellikle de hakim olacak renk tonu kişisel zevklere uygun olmalıdır. Üretilen birçok oda takımına bakıldığında daha canlı renk tonları ön plana çıkar. Kız genç odası takımı ve erkek genç odası takımı satın alırken gençlerin her zaman kullanabilecekleri, uzun yıllar boyunca modası geçmeyecek, rahat ve huzuru bir arada sunan ürünlerin yanı sıra sade tonlar ve gençlerin zevklerine uygunluk gibi kriterler de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.

Çok Amaçlı Olmalı

Gençler genellikle ergenlik dönemine girdikten sonra yalnız kalmayı tercih etmektedirler. Bu yalnızlık sürecinde onları mutlu edecek, zamanlarını iyi geçirecekleri bir alana sahip olmaları çok önemli bir kriterdir. Öyle ki gençler odalarını yalnızca yatak odası olarak kullanmazlar. Bu nedenle odalarını içselleştirmeleri gerekir. Tüm bunlar dikkate alınarak çok amaçlı bir alan yaratabilmek için belirli birkaç nokta vardır. Bunlardan biri de çocukların ilgi alanlarını bilmek ve buna uygun bir oda yaratmaktır. Mesela; çocuklar kitap okumayı seviyorlarsa geniş bir kütüphane ve kitap okuma koltuğu ideal bir tercihtir. Eğer çocuklarınız resim yapmak, müzik aletleri çalmak vb. gibi hobilere sahipse odaya mobilya seçerken daha portatif ürünleri seçmelisiniz. Ancak hangi mobilyayı satın alacak olursanız olun, huzur verecek tonlarda olmasına da çok özen gösterin.

Odanın Büyüklüğüne Uygunluk

Genç odası dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta şüphesiz ki odanın ebatlarına uygun ürünleri kullanmak olacaktır. Daha küçük odalar için minimal boyutlarda mobilyalar alınması gerekirken, çok daha büyük odalar için daha büyük ancak işlevsel ürünler seçilmelidir. Ayrıca küçük odaları çocuklar için daha kullanışlı hale getirecek takımlar da mevcuttur. Mesela birden fazla çocuğun kalacağı bir oda tasarlamayı düşünüyorsanız yatak olarak ranza seçebilirsiniz. Bunun yanı sıra kitaplık vb. gibi ürünlerle de odaya renk katabilir, çocuklarınızı faydalı aktiviteler yapmaya yönlendirebilirsiniz.

Verimli Uyku İçin İdeal Düzen

Genç odası mobilyası seçerken konfor ön planda olmalıdır. Odanın yerleşimi elbette ki mevcut olan alana göre yapılır. Ancak dekorasyonun her bir aşamasında çocukların uyku ihtiyaçlarının da mutlaka göz önünde bulundurulması gerekiyor. Ayrıca genç odaları hazırlanırken rahat bir yatak olanağı sunan mobilyaların tercih edilmesi şarttır. İdeal uykuyu sağlamak adına yapılacak son hamle ise ışık oranını ayarlamak olacaktır.

Özel Çalışma Ortamı

Gençler üniversiteli olana dek hayatlarının büyük bir kısmını ders çalışmakla geçirirler. Bu sorumluluklarını rahatça yerine getirebilmeleri için mutlaka özel bir çalışma ortamı dizayn edilmesi gerekir. İdeal çalışma ortamı hazırlamak için mobilya seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Mesela yatak bölümü ve çalışma alanı uyumlu bir bütünlük yaratıyor olmalıdır. Çalışma masası gençlerin hem hobilerini gerçekleştirebilecekleri hem de rahatlıkla ders çalışabilecekleri büyüklükte olursa dekorasyonun önemli bir kısmını tamamlamış sayılırsınız. Fakat bunu yaparken odanın boyutunu da dikkate almanız tavsiye edilir.

Mobilya Renkleri

Genç odasında kullanılacak mobilyaların renkleri ideal düzeni sağlamak adına çok önemlidir. Bu nedenle gençlerin ruhuna hitap edecek olan canlı renk tonlarını tercih etmelisiniz. Öyle ki koyu renk genç odaları, karanlık ve konforsuz bir görünüm yaratır. Daha açık renk tonlarını tercih etmek iste odanın daha geniş, daha iç açıcı ve de ferah olmasına katkı sağlar. Yani genç odası mobilyası satın alırken olabildiğince renklerin gücünden faydalanmanız gerekecektir. Mesela huzuru simgeleyen turuncular, kırmızılar, sarılar ve de mavileri tercih edebilirsiniz. Daha sofistike bir alan yaratmak isteyenler ise ahşaptan imal edilmiş olan genç odası takımlarını ve nude tonları tercih etmelidir. Bej rengi, beyaz, kızlar için pudra rengi, erkekler için soft maviler ve en açık gri tonu genç odası için idealdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir