Blog

Modern Mobilya Nedir?

trend oturma grubu, inegöl oturma grubu, 2023 oturma grubu, salon takımı modeli, sade oturma grubu, koltuk takımı, inegöl koltuk takımı

Yaşam alanlarımızda rahat bir yaşam için en önemli husus elbette mobilyalardır. Bu anlamda modern ve çağdaş mobilyalar kadar klasik tasarımlar herkesin ilgisini çekebiliyor. Özellikle her dönem genç neslin aradığı tarz ise modern mobilya olarak karşımıza çıkıyor.
Her ne kadar modern çizgiler her dönem kendisine yer bulsa da halen klasik mobilya tercihinden vazgeçmeyen bir kesimden bahsetmek mümkündür. Bu sebeple Odasen Mobilya sizlere klasik ve modern tarz mobilyalar ile geniş bir ürün yelpazesi sunar. Bu sayede herkese hitap eden sayısız seçenek ile ürün kataloğuna sahip olan Odasen ayrıca mobilya sektörüne yön veren özelliklere sahip mobilyalar üretmektedir. Modern mobilya seçiminde temel ilkeler söz konusudur. Böylelikle modern mobilya;

 • Minimalist tasarıma sahiptir
 • Pürüzsüz yüzeyler sunar
 • Temiz, düz çizgilere sahiptir
 • Canlı tonları bulunur
 • Hem ahşap hem metal malzemelerden üretilir.

Modern ve çağdaş mobilyalar arasında temel fark, modern mobilya tasarımının özellikle 1900’lerin başı ile 1950’ler arasında popüler olan mimari tarzla ilgili olmasıdır. Çağdaş mobilya tasarımı ise içinde bulunduğumuz döneme aittir. Bu sebeple kişiler arasında karıştırılmaktadır.
Diğer bir farklılık ise mimari çizgilerdir. Modern mobilyaların düz hatları vardır ve çağdaş mobilyaların cesur ve geniş kıvrımları vardır. Ayrıca, modern mobilyaların çağdaş muadillerine göre daha sıcak malzemeler ve renkler kullanma olasılığı daha yüksektir.
Modern mobilya tasarımı, 20. yüzyılın modernist hareketini yansıtmaktadır. Bu modernistler, sanayi devriminden bu yana büyük değişim yaşayan bir dünyada yeni kültürel normlar geliştirmektedir. Modernizm, daha önce gelen en iyi stillerin sonunu getirdi. Ağır dokular, oymalar ve ahşap tonları yerini açık alan ve minimalist unsurlara bıraktı.
Modern Mobilyanın oluşumu ve gelişiminin altında Bauhaus Tasarım Okulu bulunmaktadır. Modern mobilya tasarımı 1900’lerde ön plana çıktı. Alman Bauhaus Tasarım Okullarından kaynaklanan modernizm, minimal özelliklere ve maksimum işleve odaklandı. Geç modernizm ve postmodernizm izledi ve sonunda 70’lerin sonlarının çağdaş tarzına dönüştü.
Çağdaşın tanımı, şu anda popüler olan mimari eğilimleri yansıtan, bugüne ait olmasıdır. Bu sebeple çağdaş mobilya tasarımları sürekli değişiklik göstermektedir.

Çağdaş Mobilya Stili Nedir?

Çağdaş alan, tercih edilen nötr ve maskülen renklerle sakin, toplanmış ve olgun olmaktadır. Tasarımdaki kıvrımlı çizgiler önemlidir ve odanın kendisi dekorasyon olarak kullanılan alanla dağınık olmamalıdır. Minimal döşeme esastır. Yani odadaki tüm özellikler cesur ve dikkat çekicidir.
Çağdaş, pürüzsüz yüzeyleri ve temiz çizgileri tercih eder. Mobilya, doğal renk tonlarında davetkâr şekillerle sade ve temiz kesim olmalıdır. Daha canlı bir şekilde öne çıkmaları için diğer ifade mobilyalarına dikkat çekerek açıklığı vurgulamalıdır. Özellikle çağdaş hazır mobilyalar, azın çok olduğu aydınlık, havadar odalar yaratmak için güzelliği sade bir tarzda görmekle ilgilidir. Odasen Mobilya çeşitleri içerisinde çağdaş mobilya örnekleri oldukça fazladır. Ancak modern mobilya çeşitleri ile zengin bir kataloğa sahiptir.
Geleneksel tasarım normlarından uzaklaşmak çağdaş bir mekânın anahtarıdır ve aynı şey bu tarzdaki mobilyalar için de söylenebilir. Çağdaş bir ev, genellikle taze ve beklenmedik çarpıcı oda konfigürasyonları yaratır. Bunun yanında kullanılamaz olarak reddedilecek alanlardan iyi bir şekilde faydalanacaktır. Çağdaş mobilyalar, hiçbir şeyin sınırsız olmadığı ve alanınızı nasıl şekillendireceğinizin yalnızca hayal gücünüzün sınırlarıyla sınırlı olacağı bir akışkanlık taşır.
Çağdaş tarz tek tip değil, asimetrik tasarımlara ve çarpıcı kontrastlara çok daha açıktır. Çağdaş yatak odası mobilyalarımız mükemmel bir örnektir ve görsel olarak dikkat çekici bir görünüm yaratmak için malzemeleri ve kaplamaları karıştırır. Farklı dokuların kullanımı, doğal ve insan yapımı arasındaki boşluğu doldurarak odanın ana odak unsurlarını vurgulamaya yardımcı olur.

Modern Tarz Mobilya Nedir?

Modern mobilya tasarımı, 1800’lerin ve 1900’lerin başındaki görkemli tarzların tam tersidir. Modern mobilyalar, modern hareketten önce gelen büyük ve aşırı gelişmiş tarzdan ayrı dünyalardır. Dağınıklığı en aza indirmeye ve işlevselliği en üst düzeye çıkarmaya odaklanırlar. Bu sebeple ahşap ve toprak unsurları kullanırlar.
Modern tasarım, notlarını 1920’lerde gelişen ve 1970’lere kadar gelişmeye devam eden uluslararası mimari tarzından alır. 1920’lerin art deco dönemi modern olarak kabul edilse de, 1950’lerin ve 1960’ların orta yüzyıl modern tasarımları en popüler tarzlardır.
Modern tarzdaki bir iç mekân, cesur, geniş ve kıvrımlı çizgilerin kullanıldığı çağdaş bir tasarıma kıyasla temiz, düz çizgilerden oluşur. Canlı, keskin ve çıplak modern evler, tıpkı çağdaş tasarımlar gibi alanı kullanır, ancak daha sert bir tanım getiren çizgilerle. Bu modern gömme yatak odası mobilyası, dikkati odaya yönlendirmek için koyu, ceviz bir başlık ile birlikte gözü yukarı çekmek için dikey çizgiler kullanır. Mobilya sektörünün öncü kuruluşu olarak Odasen Mobilya kullanıcılarına modern ve çağdaş mobilyaların her çeşidini sunarken kişiye özel şekillenebilir mobilya seçenekleri sunmaktadır.

22 thoughts on “Modern Mobilya Nedir?

 1. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

 2. NelsonGof dedi ki:

  качественный сервис выполняет ремонт imac в Москве. Сотни раз обращался, все отремонтировали качественно!

 3. NelsonGof dedi ki:

  качественный сервис выполняет ремонт компьютерной техники в Москве. Сотни раз обращался, все отремонтировали качественно!

 4. RobertBrirl dedi ki:

  Интернет-магазин, где можно найти широкий выбор раковина с крылом в ванную для вашей ванной комнаты.

 5. RobertBrirl dedi ki:

  Специализированный магазин, где можно найти много раковина накладная на столешницу в ванную комнату для вашей ванной комнаты.

 6. RobertBrirl dedi ki:

  Интернет-магазин с широким выбором стальная раковина для кухни под столешницу для вашей ванной комнаты.

 7. RobertBrirl dedi ki:

  Сайт, где можно заказать стильные раковина красная по выгодным ценам.

 8. RobertBrirl dedi ki:

  Магазин, где мои друзья заказывали раковина для кухни узкая для ванной комнаты.

 9. RobertBrirl dedi ki:

  Интернет-магазин, где можно найти маленькие встраиваемые раковины для любого интерьера и бюджета.

 10. RobertBrirl dedi ki:

  Интернет-магазин, предлагающий большой ассортимент полукруглая раковина для вашего интерьера.

 11. RobertBrirl dedi ki:

  Интернет-магазин, предлагающий широкий выбор раковина keuco для вашего интерьера.

 12. RobertBrirl dedi ki:

  Магазин, где мои друзья заказывали laufen alessi раковина для ванной комнаты.

 13. RobertBrirl dedi ki:

  Специализированный магазин, предлагающий много раковина двойная с тумбой для вашего интерьера.

 14. RobertBrirl dedi ki:

  Магазин, где представлен много раковина со столешницей под стиральную машину для вашей ванной комнаты, с доставкой по всей стране.

 15. RobertBrirl dedi ki:

  Онлайн-ресурс, где можно найти много раковина без отверстия под смеситель для вашей ванной комнаты.

 16. RobertBrirl dedi ki:

  Сайт, где представлен разнообразие раковина мойдодыр для вашей ванной комнаты, с доставкой по всей стране.

 17. RobertBrirl dedi ki:

  Сайт, где можно купить стильные раковина чаша на столешницу по выгодным ценам.

 18. RobertBrirl dedi ki:

  Интернет-магазин, предлагающий много раковины jorno для вашего интерьера.

 19. RobertBrirl dedi ki:

  Место, где можно купить стильные раковина на стиральной машине в ванной по выгодным ценам.

 20. RobertBrirl dedi ki:

  Сайт, где мои друзья заказывали раковины am pm gem для ванной комнаты.

 21. RobertBrirl dedi ki:

  Интернет-магазин, где можно найти зеркало над раковиной в ванной купить для любого интерьера и бюджета.

 22. Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir