Blog

MDF ile Sunta Arasındaki Fark Nedir?

mdf mobilya, sunta mobilya, kaliteli mobilya, 2023 trend mobilya, inegöl kaliteli mobilya, inegöl mobilya

Özellikle mobilya sektörü ile karşımıza çıkan iki terim MDF ve Sunta arasındaki fark bu sektöre uzak olanların merak ettiği hususlardır. Mobilya üretiminde kullanılan bu iki seçenek fiyatlarını da doğrudan etkileyen özelliklere sahiptir. Mobilyaların vazgeçilmez iki parçası aynı zamanda bir mobilyanın bütün haline gelmesinde ortak paylara sahiptir. Ancak MDF ile sunta arasındaki farklar mobilya alımı öncesi mutlaka bilinmesi gerekir.

En yaygın kullanılan iki tahta, sunta ve MDF’dir. Ancak bu farklı ürünleri hangi durumlarda kullanacağımızı ve yapı kalitesinin ne olacağını bilmemiz gerekir. Mobilya parçalarının fiyatına bakıldığında, fiyat ne kadar yüksek olursa, genellikle ürünü üretmek için malzeme maliyetinin o kadar pahalı olduğuna dikkat etmek önemlidir. Alternatif olarak, fiyat ne kadar düşük olursa malzeme maliyeti de o kadar ucuz olur.

Sunta Nedir?

Talaşların preslenmesi ve içerisine yapışkan sentetik reçine ile sıkıştırılarak bağlanmasıyla elde edilen insan yapımı bir malzemedir.Sunta  suyu sevmez ve ıslanacağı veya yüksek nemin olduğu bir alanda kullanılırsa, eğilme ve deforme olma şansı yüksektir. Yonga levha ile ilgili bir diğer önemli sorun ise bağlantı derzleridir. Yonga levha düşük yoğunluklu bir levha olduğundan vidalar daha kolay sıyrılır.

MDF Nedir?

Diğer bir alternatif ise  suntadan daha pahalı olan orta yoğunluklu lif levha olarak da bilinen MDF’dir. MDF  ancak suntaya göre birçok avantajı vardır . MDF hala masif ahşaptan daha ucuzdur ve bu nedenle üretim sürecinde popülerdir. Orta yoğunluklu sunta ile daha karmaşık ve ilginç bileşenlere eğim verilebilir ve şekillendirilebilir. Orta yoğunluklu sunta, levhanın yoğunluğu nedeniyle suntadan daha güçlüdür. Orta yoğunluklu sunta ile bağlantı derzleri, sunta ile daha iyi tutunur. Orta yoğunluklu sunta ayrıca daha iyi bir yüzey elde edilmesini sağlayan suntadan çok daha pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.

Her iki tipte de boyama söz konusu olduğunda, boyamadan önce bir ahşap dolgu macunu kullanmak iyi bir fikirdir. Ahşap doğası gereği emici bir malzemedir ve bu nedenle eşit bir yüzey elde etmek için büyük miktarda boya uygulanması gerekir. Ahşap dolgu macunu, emilen miktarın azaltılmasına yardımcı olmaktadır.

MDF ve Sunta arasında nasıl seçim yapılır?

Orta yoğunluklu sunta, suntaya göre birçok avantaja sahip olsa da, ana faktör bir öğenin fiyatıdır. Ve bu her zaman hangi uygulama için ne tür bir tahta kullandığımızı belirler. Genel olarak perakende satış alanları için, müşterilerin çok daha uzun süre dayanacak bir ürünü almak için biraz daha fazla ödeme yapmaları konusunda ısrarcı olmamız gerekir. Nihayetinde Sunta veya MDF kullanmak, müşterinin ne kadar harcamak istediğini her zaman artırmaktadır.

Sunta Mı Daha İyi MDF’mi?

Üretiminde aynı yöntemler uygulansa da bu anlamda MDF’nin çok daha iyi olduğunu belirtmek gerekir. MDF özellikle farklı ağaç parçacıklarının suntaya göre çok daha yoğun bir şekilde preslenerek meydana getirilmektedir. Bu sebeple sunta ile kıyaslama yaptığınızda MDF çok daha sağlam olur. Zira üzerine atılan vidalar suntada hemen çözülebilirken MDF’de durum aynı değildir.

MDF’mi İyi Yoksa Ahşap mı?

Mobilya üretiminde ahşap elbette in iyi malzemedir. Bu anlamda mobilyalarınızda da çok güzel görüntü vermektedir. MDF ise suntaya göre iyi ve güzel görünüm sağlar. MDF kullanımı uzun ömürlü olsa da ahşap daha iyi mobilya sonuçları vermektedir.

MDF Ömrü Ne Kadar?

MDF’nin kullanım ömrü kullanış tarzı ve ürünün maruz kaldığı etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu anlamda ham MDF ömrü 10 yıl olurken MDF Lam ömrü ise 20 yıla kadar çıkmaktadır.

2 thoughts on “MDF ile Sunta Arasındaki Fark Nedir?

  1. Can you be more specific about the content of your article? After reading it, I still have some doubts. Hope you can help me.

  2. I don’t think the title of your article matches the content lol. Just kidding, mainly because I had some doubts after reading the article.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir