Blog

Mobilya Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aile bireyleri ile birlikte yeni mobilyalarınızı alırken önünüze bir takım zorluklar çıkmaktadır. Özellikle beğeneme ve seçememe gibi durumları ile mobilya alımı zorlaşır. Bununla birlikte özellikleri, bütçe, tarzı sizi etkileyen unsurlardır.

Özellikle mobilya satın alırken dikkat edilmesi gereken hususlar hakkında ayrıca bilgi sahibi olmak gerekir.

Mobilya Nasıl Alınır?

Olabildiğince eğlenceli olsa da, mobilya alışverişinin bir planı olmadan kolayca yapılacağını belirtmek uzak bir seçenektir. Sonuçta, dikkate alınması gereken çok şey vardır. Seçim süreci zaman alıcı ve bıktırıcı olabilir. Dolayısıyla, benzer bir projeye başlıyorsanız, başlamadan önce aşağıdaki ipuçlarını aklınızda tutmak isteyeceksiniz.

  • Bütçe oluşturun
  • Mobilyayı yerleştireceğiniz alanı ölçün
  • Tarz ve uyumu araştırın
  • Kaliteli mobilya almaya çalışın

Geçici bir bütçe oluşturun

Alım öncesi küçük şeyler toplanır ve maliyetler bu şekilde artabilir. Bu sebeple mağazalara gitmeden önce tahmini bir bütçe belirlemek akıllıca bir hareket olacaktır. Bunu yaparak, gürültüyü filtrelemenize ve seçiminizi daraltmanıza yardımcı olur. Ve gerekirse, tercihleriniz hakkında daha iyi bir fikre sahip olduktan sonra, bu ilk sayıları her zaman değiştirebilirsiniz.

Ölçümleri Not Edin.

Bu kulağa çok kolay gelebilir. Ancak yeni ev sahipleri genellikle bu zaman kazandıran adımı unutabilir. Henüz eşyalar eve gelmemişken bekleme modunda rahat yuvanızın ölçümlerini alarak, şifonyer veya konsol gibi bir mobilyaları amaçlanan alana sığıp sığmayacağına anında karar vermek kolay olacaktır.

Ayrıca kat planınızı ve bir ölçüm bandı getirmenin de zararı olmaz. Ölçümleri not edebilecek ve her şeyin nereye yerleştirileceğine dair genel bir resme sahip olacaksınız.

Uygunluk Önemlidir.

Anlık satın alımlar nadir değildir. Birçok ev sahibi anlık alımlar ile onlardan pişman olma eğilimindedir. Hem zaman hem de para israfına neden olur. Bu nedenle evinize uygun mobilyalara yönelmek çok önemlidir. Estetik, orantı ve pratiklik açısından tüm kutuları filtrelemede işaretlemeleri gerekir.

Renk düzeninize ve ev dekor temanıza uyacak mı? Tek bir ahşap levhadan yapılmış sekiz kişilik bir masa etkileyici görünse de, yemek alanınız için çok hantal olacak mı? Bunlar sadece üzerinde düşünülmesi gereken bazı küçük, ayrıntılı ve uygun sorular olmaktadır.

Kaliteye yatırım yapın

Her şeye savurganlık yapmak zorunda olmasanız da, evinizin temel parçalarına, özellikle de günlük olarak kullanacağınız mobilyalara yatırım yapmak isteyeceksiniz. Örneğin, iyi yapılmış yatak ve kanepeler seçerek, kısa sürede üzerinize yıkılmayacağından emin olabilirsiniz. Öyle ki mobilyalar sık değiştirilen ürünler değildir. Bu sebeple uzun vadelerde kullanım sağlayabileceğiniz mobilyalar için kaliteli ürünler tercih etmeye çalışın.

Büyük ağır bir televizyonunuzu bir TV ünitesine yerleştirecekseniz, masif ahşaptan veya en azından ağırlığı kaldırabilecek kadar sağlam olduğundan emin olmak gerekir. Düşük fiyat etiketlerine kanmayın. TV’nizi taşıyamayan ünite size daha çok maddi zarar verebilir. Hatta yerine yenisini almak için daha fazla harcama yapabilirsiniz.

Ne kadar cazip gelse de, acele kararlar vermemeye ve hemen bir şeyler satın almaya çalışın. Ayrıntıları not edin ve düşündüğünüz her şeyin bir listesini yapın. Teslimat ve çeşitli masraflar dahil olmak üzere kesin bir fatura oluşturun. Böylece bir adım geri atabilir ve daha büyük resmi ve genel faturayı anlayabilirsiniz.

İlgilendiğiniz mobilya tasarımlarının fotoğraflarını çekin ve birbirlerini tamamlayıp tamamlamadıklarını veya bir şeyin düşürülmesi gerekip gerekmediğini görün. Aynı mağazadan birden fazla ürün satın alıyorsanız, bir paket fiyat istemeyi deneyin. Pazarlık yapmak her zaman avantajlıdır. Bazıları yeni ev sahipleri için bu tür promosyonlar sunar ve sonuçta önemli bir indirim elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir